Point
97-564-22.2
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | New Holland
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-22.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | New Holland |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Bluish-gray. Elongated blade. Broadly side-notched. Base with slight notch in center. Rounded corners. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-22.2 - Old Museum Number | 18930 - ANSP Number | I 23 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


