| Object Number | E2554.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deshasheh |
| Locus | Gr88 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden coffin floor board, composed of numerous planks, tennoned together. |
| Length | 187 cm |
| Width | 50 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | ES2554 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

