| Object Number | E2554.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deshasheh |
| Locus | Gr88 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden coffin back, or proper right side, composed of numerous planks, tennoned together. |
| Height | 52 cm |
| Length | 191 cm |
| Thickness | 4.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | ES2554 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

