| Object Number | E2554.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deshasheh |
| Locus | Gr88 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden coffin lid, constructed from numerous pieces, tennoned together. Two darker areas of unoxidized wood where twin battens once existed on the interior surface of the lid. |
| Length | 193.5 cm |
| Width | 61 cm |
| Thickness | 3.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | ES2554 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

