Jar Fragment
29-87-733
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-733 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | L.C. 60 A |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base from a redware vessel. Flat bottom, slightly flaring sides. Red slip. |
| Height | 2.9 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1486 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
