Ring Stand
E10729A
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10729A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | K5 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539- 1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Low ring stand with rolled rims. Red line around the top. Paste contains mica. |
| Height | 3.2 cm |
| Outside Diameter | 12.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.