Game Bowl
21072A
From: North America | United States of America | New York | Cattaraugus County | Cattaraugus Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 21072A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seneca | Iroquois |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Cattaraugus County | Cattaraugus Reservation |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Shallow wooden game bowl. |
| Height | 7 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Purchased from John N. B. Hewitt, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




