Bowl
49-12-962
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-962 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 33:112 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted I |
| Description | Nearly complete and mended. Clay: light to dark gray-buff with fine dark sand. paint: dark gray. Interior center: wide band. Another at rim. Exterior: paint on handles. 2 bands below handles and a wide band on base. Bottom single outline latticed bands in an outer zone separated from an inner by a wide band. In this are 5 single outline latticed triangles abutting on an outlined solid circle at the center. |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 23.2 cm |
| Outside Diameter | 18.3 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P610 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.