Chopper
CG2016-3-5
From: Australia (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2016-3-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Light colored stone shaped into a thick, roughly round tool with one curved, chipped edge. Sticker: ARTH2 Feb. 8 / CHOPPER. Found with Australian lithics. |
| Length | 10 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




