Shield
AF1365
From: Zaire | Upper Aruwimi River | Welle District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1365 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mangbetu |
| Provenience | Zaire | Upper Aruwimi River | Welle District |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Description | Cf. AF1365; and see AF2851. These are the bosses for basketry shields from the Northeast Congo 1 W. Fagg, Aug. 12581. Made of iron, conical piece protrudes from the center; ring incised around outer part; four holes, two on top and two at the bottom; Similiar to AF1364 |
| Height | 10 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 22.2 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 465 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




