Blade Fragment
69-16-667
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-667 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N7.5, W10 - floor |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Part of end blade? Obsidian. Flaked on both sides. Retouched on one side. Broken on two edges. |
| Length | 1.6 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.