| Object Number | AF2161A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Carved out of one piece of wood to imitate a built up construction. Light colored wood with deeply incised ornamentation at either end of the narrow concave rectangular top and lower edges of pedestals. |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 51 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
