| Object Number | 80-5-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Song Dynasty |
| Date Made | Song Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird |
| Description | Unglazed figure of bird or cock. Beak is broken. |
| Height | 5.87 cm |
| Length | 8.41 cm |
| Width | 4.76 cm |
| Credit Line | Purchased from the Delaware Art Museum, Wilmington, 1980 |
| Other Number | 4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




