| Object Number | 80-5-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Song Dynasty |
| Date Made | Song Dynasty |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Snake | Human Heads |
| Description | Unglazed figure of snake (?) with four incised double bands, and human head at both ends. |
| Height | 3.33 cm |
| Length | 11.59 cm |
| Width | 6.99 cm |
| Credit Line | Purchased from the Delaware Art Museum, Wilmington, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




