Bracelet
P1320B
From: Sumatra | Komering Agong
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1320B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra | Komering Agong |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Brass cuff bracelet. Broad triangular ends decorated with raised bosses and radiating lines of beading; narrow middle portion appears woven of many strands. Worn by women. Old style. Kalei bitang Sarat. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



