Nucleus (Lithic)
EU1746B
From: France | Somme | Saint-Acheul
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1746B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Abbevillian (uncertain) | Clactonian I (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul |
| Locus | Alluvial of 3d terrace; 40 metre terrace |
| Period | Abbevillian (uncertain) | Clactonian I (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint nucleus - "Alluvial of 3d terrace." Elongated, thick. In form of crude hand axe. Portion of cortex remaining. Slightly patinated a light blue. Lustered. Fissured by frost. Fine reddish sands adhering. p. ch. 9 |
| Height | 5 cm |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | p. ch. 9 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


