| Object Number | B17102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 789 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Description | CBS Register: Season VI. fragment of lapis lazuli. |
| Height | 4 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1928 |
| Other Number | U.10842 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




