Celt
97-563-1382
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1382 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Dolerite |
| Technique | Chipped |
| Description | "Apparently Conewago Dolerite." Chipped, with ground working edge. Weathered. Am. Philos. Soc. Trans. 1881 Plate (4)2, fig.21 (As per ANSP Ledger Plate (4)2, fig. 2, however, the catalogue card writes it as (11)2, fig. 2) |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1382 - Old Museum Number | 5749 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


