Offering Tray
29-66-923
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-923 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic offering tray. Horse-shoe shaped. Missing one side A few schematic offerings are depicted. |
| Height | 7.62 cm |
| Length | 38.1 cm |
| Width | 16.51 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D3808 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




