Dagger
32-27-560
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-27-560 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 836A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | heart-shaped, with rounded shoulders, hooked tang, square in section, with rectangular stud terminal, much binding preserved. Type A.1.a.3 |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition; B.H. Hill, 1932 |
| Other Number | 12 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

