Dish Cover (uncertain)
P3320A
From: Borneo (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P3320A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Palm Leaf | Pigment |
| Description | Domed cover made of strips of palm spathe painted red, green, grey, yellow and black. |
| Height | 12.5 cm |
| Outside Diameter | 54 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 238 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


