Offering Tray
29-66-922
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-922 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic offering tray. Horse-shoe shaped. Missing part of the edge. A few schematic offerings are depicted. There is one small additional fragment which has become detached. |
| Height | 9 cm |
| Length | 31.5 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D2166 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




