Limestone Fragment
29-87-729
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-729 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | L.C. 71 Shaft X1 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of limestone with raised relief. |
| Height | 4 cm |
| Length | 4.2 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
