Textile Fragment
32673
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 32673 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Embroidered |
| Description | Partly plain weave with loosely woven band embroidered with birds. Weave changing below to gauze. Brown, tan, blue, green and white Fragment of a textile that transitions from a plain weave (loosely woven with embroidery) edge to a gauze section. Color(s): Brown, blue, tan and white. |
| Length | 56 cm |
| Width | 44 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2654K - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


