Diptych
Painting
2015-30-7.2
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-30-7.2 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Late 19th Century CE |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Iconography | Madonna | Child | St. George | Dragon | Clerics | Soldiers |
| Description | Proper right side. Coptic Christian wood icon. Various images include crucifixtion, Madonna/Mother Mary and child, St. George and dragon, clerics, soilders, etc. |
| Height | 47 cm |
| Width | 27.2 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Paul I. Rosenberg, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




