Chip
31-20-562
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-562 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | C, 1' - 1' 6", IX |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Edge worn |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | 31-20-562 (1) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.