Sandal
E7463B
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7463B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 647 |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather |
| Technique | Embroidered |
| Description | Sole and heel portion of a left rawhide sandle sole. Incised decoration. Four parallel lines trace the outline of the sandal. Inside these lines is a hatched area, possibly representing a plant. For the uppers, see E7719 and E7720A-F. |
| Height | 6.03 cm |
| Length | 25.4 cm |
| Width | 11.27 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

