Sandal Fragment
E7720B
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7720B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 647 |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather | Pigment |
| Description | Decorated fragments belonging to the upper portion of sandals E7463A and B. |
| Height | 6.99 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 0.32 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

