| Object Number | NA5674 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chilkat | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Large, cylindrical basket. Undecorated except for five horizontal lines in a "wild celery" pattern below the rim. Two handles made from twisted plant fibers are attached at the rim on opposite sides. A small section of the rim and side are repaired with a piece of cloth. Previously folded. Technical notes: twined, close twined, two-strand, in-between weave (with plain), three-strand. 11 warps, 17 wefts per square inch. |
| Height | 38 cm |
| Width | 44.3 cm |
| Depth | 39.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedtion to the Northwest Coast, Louis Shotridge, 1917 |
| Other Number | BT2 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




