Rim Sherd
57-1-17
From: Greece | Laconia | Amyklai
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 57-1-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Laconia | Amyklai |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | On wall outside, parts of two maeanders. Wall is convex in profile, low lip is outturned. Outside of lip has a glazed band above and below with a reserved band in the middle. Interior entirely glazed. Strong pink clay; buff slip (?) on exterior |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. H. Lamar Crosby, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



