Projectile Point
97-563-1608
From: North America | United States of America | New York | Albany County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1608 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Albany County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Narrow, elongated; side-notched; oblique fracture on one side of base. |
| Length | 7 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1608 - Old Museum Number | 5993 - ANSP Number | 10 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


