Projectile Point
97-563-1598
From: North America | United States of America | New York | Erie County | Buffalo (New York)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1598 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Erie County | Buffalo (New York) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Bifacial; double-pointed; nearly parallel sides; yellow-brown patination; reworked along edges at later date. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1598 - Old Museum Number | 5983 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


