Axe
97-564-381
From: New Mexico | Zuni River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-381 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Zuni River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Full groove, double on one face, shallow on one side. Flat, also on sides. Polished. |
| Length | 7.9 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-381 - Old Museum Number | 20178 - ANSP Number | II 1518 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

