Amulet
29-104-71
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-104-71 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Room 1062, Level VII |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1300-1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold | Steatite |
| Description | Glazed steatite in gold mounting. Base shows a hawk holding sceptre and serpent. Underneath is a "neb" sign. |
| Length | 1.3 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 26-9-154C - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




