Eolith
EU1317A
From: England | Surrey | Tooting
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1317A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eolithic |
| Provenience | England | Surrey | Tooting |
| Period | Eolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Rp;oyj - Flint. Irregular in shape. Orange shiny patination. Flakes removed along one end at later date. Undoubtedly a naturally shaped specimen. See note on EU 868. See EU 1317 b |
| Length | 4 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


