Textile
Bandage
E422A
From: Egypt | Fayum | Gurob
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E422A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ptolemaic |
| Provenience | Egypt | Fayum | Gurob |
| Period | Ptolemaic Period | Thirty-Third Dynasty |
| Date Made | 305 - 30 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Inscribed with text from Book of the Dead. |
| Length | 43.7 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1890 |
| Other Number | ES 422 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




