| Object Number | 2015-29-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Karamojong Cluster |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Soapstone |
| Description | Carving in shape of a porcupine; incised circles form eyes; deeper incised lines in rows form quills. |
| Height | 4 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Edward P. Fisher in honor of John F. Kenndy and the Peace Corps, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




