| Object Number | 2015-29-69 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Karamojong Cluster |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Soapstone |
| Description | Carving in shape of a cow(?); incised circles form eyes; dot impression form nostrils and and deeper slit forms mouth. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Edward P. Fisher in honor of John F. Kenndy and the Peace Corps, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




