| Object Number | 2015-29-62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Karamojong Cluster |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Small three-legged stool with round seat. Leather strap wrapped around legs. Seat is slightly concave. |
| Height | 20.8 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 5.9 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Edward P. Fisher in honor of John F. Kenndy and the Peace Corps, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




