| Object Number | 2015-29-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Karamojong Cluster |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Hide | Wood |
| Description | Shield made of Hippopotamus hide; rectangular shaped with wood frame, central spin and handle. |
| Height | 88.5 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Edward P. Fisher in honor of John F. Kenndy and the Peace Corps, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




