Fragment
E2944G
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2944G |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Composite |
| Description | Small fragment of white composition with traces of blue paint. Portion of raised dado on one face. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | ES2944 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.