Fragment
E2944F
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2944F |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Composite |
| Description | Small fragment of white composition. Flat on both faces. Traces of reddish pigment on one side. Joins to E2944D. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | ES2944 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.