Bracelet (uncertain)
Anklet (uncertain)
81-6-58
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Jordan | Baq'ah Valley
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 81-6-58 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Jordan | Baq'ah Valley |
| Archaeology Area | A4, Locus 9 |
| Locus | Burial Cave A4 |
| Period | Iron Age IA |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Steel |
| Description | Overlapping, offset, narrow-ended type with elliptical section. |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.9 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Baq'ah Valley (Jordan) Project, Patrick McGovern, 1981 |
| Other Number | I(A4).20 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




