| Object Number | 2015-30-7.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Late 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Iconography | Madonna | Child | St. George | Dragon | Clerics | Soldiers | Sword |
| Description | Proper left side. Coptic Christian wood icon. Various images include crucifixtion, Madonna/Mother Mary and child, St. George and dragon, clerics, soilders, etc. |
| Height | 47.3 cm |
| Width | 27.6 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Paul I. Rosenberg, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




