Mummy Mask
Amulet
32-42-1086.1
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 32-42-1086.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Graeco-Roman |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | ANS74 |
| Period | Graeco-Roman Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Plaster |
| Iconography | Lunula |
| Description | Fragment from a Roman period plaster mummy mask. This fragment depicts part of the necklace of the deceased and is in the form of a lunula. |
| Height | 4.45 cm |
| Length | 5.08 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1932 |
| Other Number | 32-1-223 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

