Mud Brick
82-28-193
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-193 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Rectangular mud brick. Remains of mud mortar on one side, other side broken. Rectangular brick stamp on the top. |
| Height | 13 cm |
| Length | 28.5 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 33-1132 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.