| Object Number | 7605.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 18th Century - 1890 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Lacquer |
| Technique | Lacquered |
| Iconography | Backgammon | Chess |
| Description | Draught board/gold and black lacquer case for backgammon and chess. European design. Lacquered. With ivory chess men (7605.2 through 7605.62). |
| Height | 4 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 41.6 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq.,1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




