Soul House
Fragment
CG2016-4-480
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-480 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a soul house with a partial modeled offering. |
| Height | 3 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 6.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.