Soul House
Fragment
CG2016-4-476
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-476 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a soul house, probably representing the front edge of an arched hut. |
| Height | 6 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.