Soul House
Fragment
CG2016-4-475
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-475 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a soul house, representing the right side of an arched hut, and a portion of the curved back wall of the tray. Scalloped front edge of the hut. |
| Height | 13 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 14 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.